Biblioteka Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Polskiej Prowincji Dominikanów w Krakowie otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na ratowanie najstarszych ksiąg drukowanych ze swoich zbiorów.
W ramach zadania zaplanowano przeprowadzenie konserwacji dziewięciu zabytków piśmiennictwa, wydrukowanych w latach 1483-1502, zawartych w ośmiu kodeksach. To obiekty bezcenne z uwagi na ich niezmienioną przez ponad 500 lat formę. Na wszystkich zachowane są, przynajmniej częściowo, oryginalne, XV-wieczne oprawy pochodzące z terenu Środkowej i Zachodniej Europy. Z uwagi na ogromną wartość historyczną wytypowane księgi to prawdziwe unikaty.
Wszystkie dotrwały do naszych czasów w złym stanie. Konserwacja jest niezbędnym działaniem, które pozwoli ochronić i zachować kolejne inkunabuły z dominikańskich zbiorów.
Księgi kolejno na fotografiach (stan przed konserwacją):
Fot. 1. Jakub z Voragine. Legenda aurea, 1488 r. (Inc. F.173)
Fot. 2: Marcin Król z Żórawicy. Margarita Decreti, seu Tabula Martiniana, 1485 r.(Inc.Q.171)
Zadanie pn. „Konserwacja unikatowych inkunabułów z Biblioteki Kolegium OO. Dominikanów w Krakowie” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Całkowita wartość zadania: 100 000,- zł, w tym dofinansowanie: 80 000,- zł.